صفحه اصلی
اصلاح‌طلبي نیز به اصلاحات نیاز دارد PDF چاپ نامه الکترونیک
امتیاز کاربر: / 4
بدخوب 

جواد اطاعت در گفتگو با تسنیم در نمایشگاه مطبوعات،منتشر شده در روزنامه اعتماد مورخه 11 آذر ماه 1393

جواد اطاعت، موسس خانه احزاب ايران در سال ١٣٧٩ و عضو شوراي عالي پژوهش‌هاي علمي رياست‌جمهوري طي سال‌هاي ١٣٧٦ تا ١٣٨٠ از چهره‌هاي مطرح در جريان اصلاحات محسوب مي‌شود كه معتقد است جريان اصلاحات در حوزه‌هاي اجتماعي و رقابت درون جرياني از انسجام بالايي برخوردار است و مشكلي بر سر راه جريان اصلاح‌طلب وجود ندارد. اطاعت در گفت‌وگو با تسنيم، درباره احتمال سرليستي محمدرضا عارف، حضور ناطق نوري به عنوان رهبر جريان اصولگرا، مذاكرات هسته‌يي، عملكرد دولت يازدهم و حضور تشكل‌هاي جديد در جريان اصلاحات به بيان نظرات خود در اين زمينه پرداخته است. چكيده اظهارات وی به شرح زير است:

*جريان اصلاحات اگر چه از احزاب مختلفی تشکیل شده است؛ از انسجام فكري و سياسي بالايي برخوردار می باشد؛ يعني تكثر در عين وحدت. جريان اصلاحات در حوزه اجتماعي پايگاه بالايي دارد و در عرصه رقابت درون جرياني نيز مشكلي ندارد و از انسجام بالايي برخوردار است، منتها جريان اصلاحات در حوزه سياسي با مشكلاتي مواجه است كه امیدواریم ، مرتفع مي‌شود.

*بايد جريان دولت را از انتخابات منفك كرده اجازه دهيم انتخابات در عرصه سياسي و اجتماعي خارج از دولت شكل بگيرد. بهترين رقابت، رقابتي است كه ميان دو جريان اصلي كشور باشد، يعني يك جريان به‌رهبري آقايان ناطق نوري، لاريجاني و باهنر و جريان ديگر به‌رهبري آقاي خاتمي.

* قطعا اگر آقاي عارف بيايد، يكي از چهره‌هاي مطرح جريان اصلاحات خواهد بود، منتها هنوز بحثي در مورد سرليست نشده است.

* در جريان اصلاحات ممكن است نسبت به دولت‌ نظرگاه‌هاي متفاوتي وجود داشته باشد؛ اما در كل اگر دوستان انتقاد مي‌كنند، همه براي بهبود عملكرد و موفقيت دولت است. هدف مچ‌گيري و تخريب دولت نيست؛ بلكه انتقاد سازنده مي‌تواند به دولت كمك كند تا در امور خود موفق‌تر عمل کند.

* من اعتقاد دارم اگر در كشور جريان اصولگرا همه طيف‌ها و ديدگاه‌هاي مختلف را يك‌جا جمع كند و به عنوان يك حزب فعال شود و جريان اصلاح‌طلب نيز به عنوان يك حزب فعال باشد نه به عنوان يك جبهه، به‌نفع كشور است و موجب نظام دوحزبي و ثبات نظام سياسي مي‌شود، همان‌گونه كه نظام انتخاباتي ما نظام اكثريتي است كه موجد نظام دوحزبي است. همانگونه که اصل رقابت و انباشت سرمایه موتور متحرکه فعالیت اقتصادی است،  اصل رقابت و انباشت سرمایه های انسانی وفکری در عرصه سیاسی نیز می تواند موجب توسعه، پیشرفت و اعتلای کشور باشد.

* جريان‌هاي اصلاح‌طلب از اينكه احزاب جديدي پا به عرصه فعالیت بگذارند، به‌دليل هماهنگي و همگرايي ميان خودشان، نگراني ندارند. در موردحزب تازه تاسیس ندا نيز قبل از اينكه فردي عضو حزب ندا باشد، عضوي از جبهه اصلاحات است؛ لذا مشكلي نيست و ما بايد از احزابي مانند ندا استقبال كنيم و مي‌كنيم.

* جريان اصلاحات كه خود را اصلاح‌طلب مي‌داند و مدعي است كه مي‌خواهد نظام سياسي و ساختارهای سیاسی، اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی را اصلاح كند، طبيعتا (آن جريان)  نیز نياز به بازانديشي، بازخواني و اصلاح درونی است و من فكر مي‌كنم منظورآقاي تاجيك  از طرح موضوع نو اصلاح طلبی در امتداد وضعيت موجود و اعتلای اصلاحات بوده است نه در تقابل و تعارض با اصلاح طلبان.