صفحه اصلی
فرایند توسعه تنها با استفاده بهینه از منابع محیط زیست تداوم می یابد PDF چاپ نامه الکترونیک
امتیاز کاربر: / 1
بدخوب 

چکیده سخنرانی جواد اطاعت در اختتامیه اجلاس توسعه و فن آوری کشورهای اسلامی 7 دی ماه 1394

فرایند توسعه تنها با استفاده بهینه از منابع محیط زیست تداوم می یابد

دکتر اطاعت با تعریف توسعه در دنیای کنونی و اشاره به تعریف توسعه از منظر کمسیون براتلند، عنوان داشت که فرایند توسعه تنها با استفاده بهینه از منابع محیط زیست و توجه به عدالت بین نسلی تداوم می یابد.

وی که در جلسه اختتامیه این اجلاس سخن می گفت ،َ با تشریح دلایل توسعه نیافتگی کشورهای اسلامی علیرغم پتانسیل های سرزمینی این کشورها با اشاره به نظریات مکتب نوسازی، مکتب وابستگی و نظام جهانی برای تبیین توسعه نیافتگی این کشورها به عوامل داخلی این کشورها اشاره نمود و بیان داشت علل داخلی علت موجده توسعه نیافتگی و مناسبات ناعادلانه حاکم بر نظام جهانی علل مبقیه توسعه نیافتگی است.

موضوع دیگری که وی بدان پرداخت این بود که آیا در نظام ناعادلانه کنونی حاکم بین کشورهای مرکز و پیرامون آیا امکان خروج از توسعه نیافتگی وجود دارد؟ به عبارتی آیا می توانیم از امتناع توسعه در دنیای کنونی سخن به میان آوریم؟

دکتر اطاعت با اشاره به نمونه امریکا و پرتغال عنوان داشت که اگر اراده رهبران یک کشور و ملت بر توسعه و پیشرفت استوار باشد حتما خروج از توسعه نیافتگی امکان تحقق دارد. وی عنوان داشت که ایالات متحده امریکا مستعمره انگلستان بود؛ اما با مبارزات استقلال طلبانه و پیروزی در جنگ های استقلال و بنیانگذاری ایالات متحده امریکا این کشور توانست نه تنها امکان توسعه را محقق کند که امروزه بزرگترین اقتصاد جهانی را از نظر تولید ناخالص داخلی را داراست.برعکس کشوری مثل پرتغال که روزی از کشورهای استعماری جهان بود، امروز از نظر اقتصادی کشور حائز اهمیتی به حساب نمی آید.

وی با تاکید بر نقش رهبران و نخبگان کشور در یک فرایند مقایسه ای تطبیقی بین عراق و مالزی عنوان داشت که کشور عراق با دارا بودن پتانسیل های سرزمینی بسیار خوب از جمله نفت و منابع آبی و خاک حاصلخیز به دلیل داشتن حاکم نابخرد و ماجراجویی چون صدام حسین این کشور نه تنها مورد تجاوز امریکا و هم پیمانان غربی قرار گرفت که امروزه کشورو ملت عراق درآتش جنگ فرقه ای، ترور، ناامنی و فقر گرفتار آمده است و برعکس رهبری داهیانه مهاتیر محمد قوم مالایا را تبدیل به ملتی توسعه یافته و کشور مالزی را به منظقه ای امن برای رشد، رونق و رفاه اقتصادی بدل ساخته است.

وی در بخش دیگری از سخنانش به اهمیت نقش آموزش و تکنولوژی در جوامع امروز اشاره و عنوان داشت که از دیگر دلایل توسعه نیافتگی کشورهای اسلامی، کم توجهی به امر تحقیق، آموزش و پژوهش است. یکی از عناصر پایه ای رشد و توسعه را باید در پژوهش های علمی جستجو کرد. این عامل مهم است که کشور ژاپن را به جایی رسانده است که امروزه این کشور به جای تولید و فروش کالا مبادرت به تولید دانش و صدور اطلاعات به دنیا نموده است. همین عامل هم می باشد که این کشور چندسالی است که مصرف رشد مصرف نفت خود را صفر نموده است. به عبارتی سطع توسعه کشوری مثل ژاپن به گونه ای است که به جز موارد محدودی و یا در تولید کالاهای های تک دیگر از کالاهای معمولی تولید ژاپن در بازارهای جهانی خبر و اثری نیست.

در بخش پایانی وی با اشاره به توانمندی های سرزمینی و منابع فسیلی و عدم استفاده بهینه از این منابع و خام فروشی آنها با توصیه به کشورهای اسلامی عنوان داشت؛ که امروزه در کشورهای توسعه یافته انجام پروژه های تحقیقاتی در یک فرایند کار جمعی و با همکاری دانشگاههای مختلف انجام می شود به گونه ای که دیگر مخترع و مبتکر فردی در دنیا نداریم؛ اما متاسفانه کشورهای اسلامی به جای تاکید بر مشترکات و همکاری جمعی تفرقه و تشتت و منازعه جای همکاری را گرفته است. در پایان وی ابراز امیدواری کرد که با همکاری ایران بویژه بخش خصوصی، کشورهای اسلامی بتوانند با همکاری با یکدیگر فرایند رشد و توسعه را با سرعت بیشتری سپری نمایند.